moeTaha moeTaha
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada


John buys 3 apples and 5 bananas for $7.50.
Cassie buys 2 apples and 7 bananas for $6

Respuesta :

asmaNasr
asmaNasr asmaNasr
  • 25-02-2021

Step-by-step explanation:

u didn't write the question, but u probably want how much did the apple cost and banana cost.

[tex]3a + 5b = 7.5 \\ 2a + 7b = 6 \\ a = 3 - 3.5b \\ 3(3 - 3.5b) + 5b = 7.5 \\ 9 - 10.5b + 5b = 7.5 \\ - 5.5b = - 1.5 \\ b = \frac{3}{11} = 0.2727.....[/tex]

[tex]a = 3 - 3.5 \frac{3}{11} \\ a = \frac{45}{22} = 2.045... \\ apple = 2.045 \\ banana = 0.27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A hospice nurse is providing at-home care to a child with end-stage cancer. the nurse is developing a plan of care to manage the child's pain. which medications
how do i solve for x? 5-x=12
What hypothesis views abnormal behavior as simply a severe form of normal psychological problems?
A nurse is caring for a client receiving nitrofurantoin drug therapy. What instruction should the nurse include in the teaching plan for the client and family?
He marginal benefit (in terms of extra donations) of the 2nd employee is? a. $42,426. b. $21,213. c. $12,426. d. $11,337.
What language tells others that our feelings, thoughts, and opinions are separate from theirs?
Some number added to -11 is 37. Divide this number by -12. Then, multiply by -8. What is the final number.
After a foreclosure of an fha insured loan, the lender will receive compensation in the form of?
A patient take 1 tsp daily of medication with the concentration 80mg/15ml. how many milligrams are in one dose?
Please answer this question