rickycabanaw2167 rickycabanaw2167
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

A resteraunt buys 9 pounds of truffles.Suppose truffles cost 168$ per ounce. How much would the resteraunt pay for truffles

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 26-02-2021

Answer:

$24,192

Step-by-step explanation:

Cost of truffles = $168 per ounce

Amount of truffles bought = 9 pounds

Amount to be paid for truffles :

Converting the amount of truffles bought to ounces :

1 pound = 16 ounces

Hence, total amount of truffles bought in ounces :

(16 * 9) = 144 ounces

Hence, amount it be paid :

144 * $168

= $24,192

Answer Link

Otras preguntas

environmental factors during the launching time​
Graph the image of ATUV after a translation 5 units left and 8 units down .​
What's 12x3+4-6+1002+1666-72 ?
Explain the process in which hormones secreted by the pancreas function with respect to increased glucose levels in the blood
Correct the sentences if they are run-ons, comma splices or fragments. Put OK if they are correct as is.1. My academic advisor recommended I not take 18 credit
30 20 20 (u) poods 15 10 5 D 0 3 20 25 10 15 Time (6) What was the maximum speed of the car in your experiment? A. 22 m/s O B. 15 m/s C. 25 m/s D. 12 m/s
Read the scenario below and answer the question that follows. Scarlet began to overeat and oversleep as a result of feeling increasing stress due to her lack of
I need help with problem 3
Bakit mahalaga na alam natin ang bawat lugar o bahagi sa ating bahay
in what way did the US and other governments respond to the great depression that helped their citizenry ?