moebamba moebamba
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
4-pack of light bulbs for $6.84
Or
9-pack of light bulbs for $15.66

Respuesta :

amiahmed amiahmed
  • 24-02-2021

Answer:

The 9 pack is cheaper.

Step-by-step explanation:

A pack of 9 for $15.66 would cost 57 cents per bulb.

A pack of 6 for $6.84 would cost 87 cents per bulb.

The 9 pack would be cheaper to buy.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

1.Heat Energy is also known as?2.Energy from the sun is?3.Three energy transformations in turning on a flashlight?4.Energy transformation in a car starting and
How to convert fractions into decimals?
how many times dose 24 go into 3
How do I find the missing angle in a kite?
What is the range of the relation? {(1, 2), (2, 4), (3, 2), (4, 6)}  A.{2, 4}  B.{1, 2, 3, 4, 6}  C.{2, 4, 6}  D.{1, 2, 3, 4}Which relation is a function?  A.{(
An acrostic poem about the brain
if the equation is h= -2x^2 + 12x -10how do I find the max height?
How do you say 'fat pig' in German
A patient receives 150 cc of medication in an IV drip over 4 hours. What is the rate per hour of this dose?
what is Andrew Jackson dad name