ohemeng981 ohemeng981
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


If 4.5 pounds of chocolate cost $10, how
many pounds of chocolate can be
purchased for $12?
​

Respuesta :

eleanor2510
eleanor2510 eleanor2510
  • 25-02-2021

I think 5.4

4.5÷10= 0.45

0.45x12=5.4

Answer Link

Otras preguntas

what line is perpendicular to y=1/3+2 and passes through (6,-3)
Which sentence uses the future tense of to visit correctly? Taylor will visit his grandfather on Friday. Taylor visited his grandfather last Friday. Taylor is v
PLEASE HURRY!! 20 PTS!! What are the solutions to the following system of equations? Select the correct answer below. y = x2 − 4x + 3 2x + y = 6 a. (−1, 8)
What type of reaction does the balanced equation below represent? C3H8(g)+5O2(g) -----> 3CO2(g)+4H20(g) A. Combination B. Combustion C. Single replacement D.
According to disruptive selection, individuals not favored are those that produce ________.
What painting is an example of political work of art
Which is an empty modifier? a: great b: heroic c: famous d: powerful
Yo ____________________ en un restaurante italiano ayer. a. comí c. comé b. comió d. como
The following diagram shows various positions of the moon in its orbit around Earth. The image of the moon shows its phase as seen from Earth. Earth is shown
the taliban is an extremist group operating out of afghanistan and pakistan