evansze0304
evansze0304 evansze0304
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

1. You need at least 3 pounds of fruit to make muffins. Blueberries cost
$4 per pound, strawberries cost $3 per pound and you can spend at
most $21 on fruit. (Create a system of inequalities)

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

b and s are the pounds of blueberries and strawberries, respectively.

b+s ≥ 3

4b + 3s ≤ 21

Answer Link

Otras preguntas

Solve for n. -5/7n + 1 =21
in a class of strength 60, 75% like to become teachers. how manu dont like to be teachers?
Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator.
every Sunday I receive a cheque that I always cash 3 days later. I last cashed a cheque 5 days ago. How many more days will it be until I receive another cheque
In △ B C D , △BCD, B C ‾ ≅ D B ‾ BC ≅ DB and m ∠ B = 6 2 ∘ . m∠B=62 ∘ . Find m ∠ D . m∠
What types of energy do you acquire when you eat a bowl of hot vegetable soup?
What are the values of each missing angle measurement?
Determine the number of elements in U,T,E and O​
Write an inequality to represent the graph.
(-10-3)-(1-5) solve this equation