LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pencils cost 1.68 3 pencils and 1 rubber cost q.09 what is the cost of one rubber​

Respuesta :

andromache andromache
  • 01-03-2021

Answer:

1 rubber cost is 0.59

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of one rubber is shown below:

Given that

6 pencil cost = 1.68

3 pencils and 1 rubber cost = 1.09

based on the above information

one pencil cost is

= 1.68 ÷ 3

= 0.56

Now

3(0.56) + 1 rubber = 1.09

So, 1 rubber cost is 0.59

Answer Link

Otras preguntas

Find the product -mnp(3m-5n+7p)
Need help!!!! How do you prove two circles are similar?
What is the value of z in the equation 2(4z − 5 − 3) = 166 − 46?
If two dice are rolled, what is the probability that one of them shows a 6 and the sum of the dice is an odd number? 1/6 5/36 1/12 1/4
pleaaseeeee help The expression 2(l + w) is used to calculate the perimeter of a rectangle, where l is length and w is width. If the length is Fraction 2 over 3
Given the function f(x) = 4(x+3) − 5, solve for the inverse function when x = 3.
Which of the following describes the main reason the Spanish conquistadors needed Native American slaves?
4.5 moles of carbon monoxide is hoe many grams
What is the equation of a line passing through (3, 4) and having a slope of -5? y = 5x + 19 y = -5x + 11 y = -5x + 19
What type of triangle is formed by joining the points D(7, 3), E(8, 1), and F(4, -1)?