L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

A total of 40 people made cakes for a bake sale.  Each person made 3 cakes.  Ms. Sanchezfound that 15% of these cakes were chocolate. How many chocolate cakes w
How was Islam able to cross the Sahara Desert in the eighth century?
What four concepts are discussed in the political writings of John Milton?
how many parallel sides does a trapezoid have?
Americans believe strongly that a balance should be struck between majority rule and
why is the louisiana purchase treaty an important document in the study of manifest destiny
7-3r=r-4(2+r) 5h-7=5(h-2)+3
What do Americans value as the basic individual or natural rights?
You are considering buying a square wall poster that has an area of 6.25 ft.² find the side length of the wall poster
Which is the fractional portion of the solution to 5 3/8 + 2 3/12=