msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

(01.05 MC)Which of the following was a result of the development of Christianity in the Byzantine Empire? Increased trade Unification of diverse groups Destruct
No countries in East or Central Asia fall into the category of __________ development. A. low B. high C. medium D. very high
The powerhouse of the cell: that is a term used to describe the ______________, because it's main function is to produce energy for cellular activities.
what does .6×10 equal
there are 350 students at miller middle school 12/25 of the students are girls.how many students are boys
Read each sentence and select the word after which a colon should be placed.
When you run around a track at 5 km/h, your velocity is constant.
What type of RNA acts like a delivery truck, delivers amino acids to the ribosome for protein synthesis, and then leaves empty again, to go collect another amin
why were the detroit riots of 1967 significant
The poems “We Real Cool” and “The Negro Speaks of Rivers” use a viewpoint that is unusual in this unit. What is the unusual viewpoint? In each poem, whom does t