bznajsvsmnshsiemb bznajsvsmnshsiemb
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The telephone company purchased 192 yards of wire for $2,304 in January. They
plan on making a purchase of 400 yards in February. How much will the February
purchase cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 23-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

400yd($2304/192yd)=$4800

Answer Link
Ammar4405
Ammar4405 Ammar4405
  • 23-02-2021

Answer:

400 yards of wire will cost $4,800

Step-by-step explanation:

First find the cost per yard of wire by using the equation 2,304/192 which equals 12/1, which is $12 per yard of wire. Next multiply that by 400 to get $4800, which is the total February purchase cost.

Answer Link

Otras preguntas

What can the reader conclude from paragraph 14? A) The author’s advice has been followed by great speakers in the past B) A background in sales is helpful when
A= {0,1,2,3,4,5,6} determine the cardinality
The tape diagram represents an equation.
i need a paragraph teaching me about Mesopotamia and one about Egypt History​
Solve for x step by step
As part of an environmental impact study, a power company wants to estimate the difference in mean water temperature between the discharge of its plant and the
PLEASE HELP ME!! I WANT TO CRY Find the area of each triangle. Round your answers to the nearest tenth. Show all your work
Write a brief description of each person/people. Be sure to include both what they are like (looks & personality) and how they feel (emotions)! You should h
dolor en el lado izquierdo del estómago debajo de las costillas
1. In the modem periodic table, periods with heavier elements are longer than periods with lighter elements. This difference in period length exists because - A