doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

What was the AMERICAN Public's reaction to President Nixon's bombing campaign, Operation MENU, against Cambodia to destroy North Vietnamese supply lines? Choose
Mario bought some pants that were orginally $45 on sale for $18. What was the percent of the discount?
I need help , I don’t understand this
what evidence shows that the burning of methane is a chemical reaction?
Atoms with greatly different electronegativity values are expected to form _____. no bonds ionic bonds none of these covalent bonds triple bonds
FInd the volume of the square pyramid shown round to the nearest tenth if necessary 11cm 11cm 15cm
What's the frequency of 0.19-mm-wavelength ultrasound used in fetal imaging? the waves travel at 1.5 km/s?
Greece and Turkey were the first countries to receive aid under the Marshall Plan, partially to rebuild the countries but also to Communism
Which of the following statements about the Japanese attack on Pearl Harbor is true? A) The United States was unprepared, and most of the U.S. fleet was destro
Cuando escribes un ensayo persuasivo, deberías usar un ________ para captivar la atención de la audiencia.