dancingdolljordyn dancingdolljordyn
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brian buys 6 cookies and 1 bottle of water. The total cost is $9.25. If the bottle of water costs $1.65, which equation can be used to determine the cost of 1 cookie?

Respuesta :

peytonhickman81 peytonhickman81
  • 23-02-2021

Answer: $1.50

Step-by-step explanation: $9.25 - $1.65 = $7.40 so we know all the cookies together cost $7.40 now we need find the cost of one of the cookies by splitting this into half twice. half of $7.40 is $3.50 half of $3.50 is $1.50 so the answer is 1.50.

Answer Link

Otras preguntas

A glacier that covers a wide area is called a _______ glacier. a. continental b. cirque c. moraline d. valley
Why did Northern leaders select the specific objectives of the Anaconda Plan? Select one: a. They wanted to cut the South off from itself, splitting it in half
Which of the following ordered pairs is represented by a point located on the y-axis? Select one: a. (1, 1) b. (-2, 0) c. (4, -4 ) d. (0, 3)
Which of the following is NOT a way of participating in the political process? a. Writing to your representative b. Displaying a bumper sticker c. Signing a
the outcome of the 2000 presidential election was decided by a
Why is a bunsen burner flame hotter than a normal gas flame
solve for x. a²x+(a-8)=(a+8)x
solving compound inequalities 14r+20 <14r+16 or 8-10r>15-9r
Evaluate how the contributions made by Goodall, Chory, and Drew reinforce our understanding of the characteristics of life
How to solve 2.5h - 15 = 4h