reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

A square garden with side lengths of 8 feet it has expanded to 10 feet by 8 feet how much square feet was expand
Compare and contrast the two prokaryotic kingdoms. What is one major difference that is apparent?
After working 3 hours, Mary has made 31 cogs. At the same rate how many cigs can she make in 40 hours? - 40(3)/31 - 3(31)/40 - 40(31) - 40(31)/3 - (3)(31)
What’s the answer for 1/ over 1/2
Ethical decisions often need to be made within gray areas. for example, should an isp comply with a request from a government for the identity of an customer wh
solve euation by using the quadratic formula x^2 + 2x-35=0 please show work. need this ASAP
HELP ME OUT GUYYYSS American support of the Shah eventually lead to_______ at the U.S. Embassy in Iran. The Shah becoming a communist dictator. Iran and Ir
select all pairs of corresponding angles. assume the lines are parallel.
The power to declare war and negotiate peace under the Articles of Confederation was in the hands of the_________The citizens were taxed by the_________ answer
hey there ! can you please help me posted picture of question