rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

when an oligopoly exists how many producers dominate the market
The liquid in a thermometer __________ and rises when it is exposed to warm air.
Which statement about quotation marks is true? I. Quotation marks set apart short quotations. II. Typically, a direct quotation requires three quotation marks.
Which state were women first granted the right to vote in the u s
The mathematical expression 9 T means
An atom that has fewer neutrons than protons and more electrons than protons is a(n) ion.
Which word in English has the same sound as the r in Spanish when you say María? shirt ladder card computer
A country's population in 1995 was 164 million. in 2001 it was 169 million. estimate the population in 2015 using the exponential growth formula. round your ans
The liquid in a thermometer __________ and rises when it is exposed to warm air. A. contracts B. boils C. solidifies D. expands
In the 1800s, both “old” and “new” immigrants to the united states faced hostility because of