hermelat2043
hermelat2043 hermelat2043
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ruby bought two chicken wings for $4 what was the cost of the Wings in dollars per wing?​

Respuesta :

zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 22-02-2021

Answer:

the cost per wing is $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do you envision DNHS 20 years from now?
Look at the two letters written by two students. decide which of the two letters A or B- is better.​ and why?
Parents don't ________ till out the learner's Enrollment and Survey form hard copies, because they can easily enroll their children using the online enrollment
Choose the TRUE statement about 165
what students have to go through before there is an image-to-text converter
HELP ASAP Suzette likes to dance 10 hours a week to stay in shape. She tracks the amount of time she dances each week relative to her goal. The table shows the
When Tamik calls home from college, she talks ten minutes per call for 3 calls each week. How many minutes does she use in a 15-week semester?
.........................
Anita is running to the right at 5 m/s, as shown in (Figure 1). Balls 1 and 2 are thrown toward her by friends standing on the ground. According to Anita, both
Match the equation with its correct slope, "m" y=−2/3x+4 y=4 x=-2/3 y=4x- 2/3 match those with these m=0 m=-2/3 m is undefined m=4