stnthomas20 stnthomas20
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Amie buys 2 pounds of red grapes for $1.95 per pound. He buys 2 pounds of green grapes for $2.20 per pound.

Respuesta :

hahaecho
hahaecho hahaecho
  • 22-02-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

$1.95×2= $3.90

$2.20×2= $4.40

$4.40+$3.90= $8.30

Answer Link

Otras preguntas

What system was established to guard against personal biases in our federal and state governments? Balanced government Check for biases Checks and balances Rule
Type your answer in the box.Evaluate y3 – 2y (y – 5) + 13 when y = -3​
1 0 0 P O I N T S In searching hotels in google, are the prices displayed on the hotel (per night?) OR (
Phenylketonuria (PKU) is a recessive human disorder in which an individual cannot appropriately metabolize the amino acid phenylalanine. This amino acid is not
Find the percent of increase from 20 to 50
Please help me with this. *30 points*
Your friend is developing amarketing plan for her newbusiness. What should she put in​
The decomposition of dinitrogen pentoxide, N2O5, to NO2 and O2 is a first-order reaction. At 60°C, the rate constant is 2.8 × 10-3min-1. If a rigid vessel initi
The numbers of boys and girls in each of the four classes of a high school are shown in the bar graph. If two students from the high school are chosen at random
David tunes pianos in his spare time for extra income. Buyers of his service are willing to pay $135 per tuning. One particular week, David is willing to tune t