sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

The ____ is divided into fifty titles and published on an annual basis
Define this statement as standard, slang, jargon, dialect, or ungrammatical. While talking on the telephone, the dog spilled his water dish
According to the school survey,12% of the students at redwood junior high school speak Spanish. There are 36 students at the school who speak Spanish.How many s
how are push pull factors related to immigration in the late nineteenth century?
How can mutations on a single gene affect protein production?
What is the approximate age of a poussin
in the red badge fo courage what color were the uniforms of the northern army( with whom henry fought with)
A famer ships 4 times as many orange as tangerine.The famer ship 8,260 oranges.How many tangerines does he ship?Write an equation.Then Solve
help me plz!!!!!!!!!!!!!
A deep sea diver descends below the surface of the water at a rate of 60 ft each min. What is the depth of the diver after 9 min. Write an expression and solve.