rr3u4bjh4j rr3u4bjh4j
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachelle bought x pounds of fruit for
$2 per pound and a gallon of milk for
$3.79. She spent a total of $17.29. Write
an equation that can be used to find
how many pounds of fruit she bought.

Respuesta :

greenforestaz
greenforestaz greenforestaz
  • 22-02-2021

Step-by-step explanation:

step 1. 2x + 3.79 = 17.29. this is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

A horizontal slice of a cone results in a
what does Aunt Beast do for Meg
What figure has a perimeter of 22 units?
A person running for political office is called a:
Which type of dissecting equipment listed below is most similar to tweezers? A. scissors B. forceps C. probe D. scalpel
Language never changes. a. True b. False
Which portion of the expression is the coefficient? 5y6 A) 5 B) y C) 6 D) 5y6
A _____ is a new substance formed in a chemical reaction. a. catalyst b. reactant c. coefficient d. product
A count went up from 450 to 600. What was the approximate percent increase?
2 gifts have the same pound of 10. And the other have 20 pounds. how many ounces are there in all?