arielpurplepand arielpurplepand
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At this rate, how much would a 32 ounce soda cost

Respuesta :

aniawilliams202218 aniawilliams202218
  • 26-01-2021

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

1.25 times 3

Answer Link
heyyyitsmikaylaaa
heyyyitsmikaylaaa heyyyitsmikaylaaa
  • 26-01-2021

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you divide the price of the product by the amount of it (oz, lbs, etc.) In this case, divide 1.25/12. You get 0.104. Then, multiply the single unit cost by 32. This results in 3.33. This means that your cost for a 32 ounce soda would be $3.33. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

To is to provide a need or a purpose that causes a person to want to do something what’s the answer
m(x)= 3^x t(x)= -m(x+1) I just need to know what happened to m(x) to make it t(x)
PLEASE HELP 35 points What is the value of Y What is the value of x
A scale factor that is less than 1, but greater than 0 is​
_______________ is an unlawful attack made with the intent to hurt or kill. A. R*pe B. Random violence C. Emotional abuse D. Aggravated assault
Which ideas, beliefs, and movements contributed to the development and growth of imperialism? if you know that can you also please leave something to ask you ot
PLEASE HELP! What is the length of side s of the square shown below!w?
can someone please help​
What does Beatrice say to Benedick when she sees him in the orchard?
Why is bioethics an issue in healthcare and how will it affect the future profession?