mmakunenge5385 mmakunenge5385
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mandy can buy a package of 12 erasers for $1.80 or a package of 8 erasers for $1.44. Part A How much does each eraser cost in each package?

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 26-01-2021
1.80/12=15 cents each
1.44/8= 18 cents each
Answer Link

Otras preguntas

Find the product. (3x - 2)(2x + 5)
What is the volume occupied by 0.106 mol of helium gas at a pressure of 0.99 atm and a temperature of 309 K ?
La se?ora díaz les ____ a sus hijos que limpien ____ si quieren viajar. ruega; el patio sugiere; el apartamento recomienda; el altillo
The standard normal distribution has a mean of ___ and standard deviation of ___, respectively.
Blood from the body is first received by the heart in the
Which shows the correct way to convert 5 ounces to pounds
Which of the following statements BEST descibes how interest groups are limited in how they may contribute to politcal campaigns?
A koala must eat 200 grams of leaves each day to survive. The trees in an area can provide 1,380 grams of leaves per day. What is the maximum number of koalas t
The movement that divided all of europe into protestant and catholic camps is called
Which equation can be used to solve the following word problem? Seth has 8 more nickels than dimes, and the total value of [NGT]his coins is $2.35. How many ni