greenbrandon2009 greenbrandon2009
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kira buys 5 pounds of squash for ​$4.65 and 3 pounds of cabbage for​ $3.28. How much does one pound of squash​ cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

One pound of squash is 93 cents

Step-by-step explanation:

Divide: 4.65 divided by 5=93

93 cents

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Brainliest?!?!

Answer Link

Otras preguntas

This is the question I have on the picture that’s what it is
"This nation will rise up and live out the true meaning of its creed" explanation
1/2(x - 4) = 5 Thank you!
Find the perimeter and the area of the polygon with the given vertices. P(4,-3),Q(4,2), R(9,2), S(9,-3\)
Question: write an equation for each parabola with vertex at the origin Problem: through (3,2); symmetric with respect to the x axis
What is the length of line segment mn? 4 units 6 units 18 units 24 units
If Line Overline BC Is The Diameter Of The Circle Below,What is The area of the circle
please help with my problem 20 + 20 × 25²​
The 6 games Kelly's team played took a total of 7 hours. How many minutes total did they play softball?​
A rectangular prism has a length of 10 in., a width of 2 in., and a height of 3 1/2 in. The prism is filled with cubes that have edge lengths of 1/2 in. How man