parejagap parejagap
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 11 slices of cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

rosecustomartdesigns rosecustomartdesigns
  • 25-01-2021

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11= .27   .27x18= $4.86

Answer Link

Otras preguntas

solve pls brainliest
Solve the following system of equations graphically and check 3x - y = 3 Y=2x-7
The two parallel sides of a trapezium are 19.8 and 7.2 cm. If the area of the trapezium is 135 sq cm find the distance between its parallel sides
I need help on this question
pls help, what is the slope of the graph?
LCM of division method 80,90,100​
Which of following currencies would Spain most likely use to exchange with Italy? A. Dollar B. Euro C. Pound D. Yen
Which best describes the effect of the rhyme in this excerpt? The use of the rhyming words "bright" and "light" puts a focus on living rather than dying. The us
I am looking for an essay. The topic is what is the definition of a student. The prize is a lot of points and ill mark the first legitimate answer brainiest.
True or False? Climate describes the average temperatures and amount of precipitation in an area over a long period of time, while weather describes the current