sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What kind of plate boundary occurs where two plate boundaries grind past each other without destroying the lithosphere?
A 61-year-old female patient is seen for a complaint of severe heartburn, lightheadedness, skin reddening, and shortness of breath. The physician renders a dia
Which of the following words is probably NOT a member of the vict-,vinc- word family? A convince B victor C vinyl D invincible
What is the justification for each step in the solution of the equation?
Who said there are only the pursued the pursuing the busy and the tired?
How many different allele combinations would be possible if parent genotype was RrYY?
N 1961, president john kennedy and his advisers tried to overthrow fidel castro by invading cuba with 1,400 cia-trained cuban exiles. nearly all the invaders we
Which of the following best describes a nucleotide? A. a nitrogen base and a five-carbon sugar only B. a five-carbon sugar, a phosphate group, and a purine C
can someone tell me the answer please
Which method would be BEST to use to factor the polynomial 2x7 – 4x6 – 70x5?