jaelynbenedict jaelynbenedict
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Hector bought 6 bottles of juice for $2.40. At that rate, what is the cost of: 1 bottle, 3 bottles, 5 bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

1 bottle: $0.40

2 bottle: $1.20

5 bottle: $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

Cost of one is 40 cents. Cost of three $1.20. Cost of five $2.00.

Step-by-step explanation:

Divide: 2.40 divided by 6= .4

.4 times 1=.4=.40= 40 cents

.4 times 3=1.2=1.20= $1.20

.4 times 5=2=2.00= $2.00

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

Answer Link

Otras preguntas

A number, m, rounded to 1 d.p. is 48.2 Another number, n, rounded to 1 d.p. is 6.7 What are the lower and upper bounds of m - n?​
help me out please and thank you
What is the number of formula units in a 9.21 mol sample of CaO ?
help meeeeeeeeee pleaseee !!!!!
What is the relationship between McCleskey v. Kempand the role of implicit bias in the disproportionate arrest, conviction and sentencing of African-American me
Find the values of Y and X
Find the slope of the line given its graph.
Are fungi autotrophs or heterotrophs? Explain your answer using scientific reasoning and data
Sabastian Company has 10,000 shares of $100 par, 2% cumulative preferred stock and 50,000 shares of $50 par common stock. The following amounts were distributed
Is 7/4 and 8/6 star polygons are regular polygons, and what type?​