Nyonnaaaabbabyyy Nyonnaaaabbabyyy
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls help I need a good grade on this I’ll brainlest

Pls help I need a good grade on this Ill brainlest class=

Respuesta :

alyssambarb
alyssambarb alyssambarb
  • 24-01-2021

Answer:

the second is better deal

the unit rate for the better deal is $4.07

Answer Link
bigbrainleo
bigbrainleo bigbrainleo
  • 24-01-2021
The second deal is better. The unit rate of the better deal is $4.07/gal.

106/25 = 4.24 per gallon
61.05/15 = 4.07 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

what is the largest prime factor of 35
What was "The Troubles"?
How many grams of water will form if 10.54 g H2 react with 95.10 g O2
1. Think about Machiavelli’s ideas on political leadership. Is he right? Is he wrong? Should we expect our political leaders to always be virtuous as well as ef
Chantal cut an apple into a equal slices. She ate 4 slices and had 4 slices left. Which equation models the problem?
Can you tell me something about sugarcane cultivation of austraila
Do you think that Kublai Khan was a successful ruler? Why or why not?
What is the brain made out of?
what is x^2+8x+15÷x^2+6x+8?
How was the principle of the Roosevelt Corollary different from that of the Monroe Doctrine?