jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Is “and the emperor penguin” a prepositional phrase
If a high-income taxpayer is subject to the AMT, which of the following preference items must be added to adjusted gross income to calculate his tax liability?
What are the mosaic features of afarensis?
what role did both John Muir and Gifford Pinchot had in Roosevelt's environmental policies?
PHARMACOGNOSY PRACTICAL 3: PLANT MATERIAL SAMPLING, EXTRACTION AND PHYTOCHEMICAL ANALYSIS FROM TEA LEAVES Extraction The powdered air-dried plant material be se
Find the area of the shaded rectangle in the figure below (2x-1) m (x+1)m A. (2x2x1)m² OB. (2x2 x 1)m² - C. (2x²+2x+1)m² D. (2x22x1)m² OD.​
Discuss three effective ways in which the government can provide support to smmmes to migi
A cube has a side of lenth 1.2 x 10⁻²m. Calculate its volume.A. 1.7 x 10⁻⁶ m³ B. 1.73 x 10⁻⁶ m³ C. 1.728 x 10⁻⁶ m³D. 1.70 x 10⁻⁶ m³
Why does the author likely mention the Mayo brothers in the conclusion of the speech?
Jay pays $2.45 for 4 magazines. He later pays $3.75 for 6 magazines. Is the price proportional to the number of magazines?