eddieb5 eddieb5
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 5 pounds cost $8.50
find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Miguelon108
Miguelon108 Miguelon108
  • 22-01-2021
It will cost $5.10 for 3 pounds


Pls mark me Brainliest
Answer Link

Otras preguntas

To make 6 glasses of lemonade, Karla uses 1/2 cup of sugar, 1/2 cup of lemon juice, and 51/2 cup of water. If Karla wants to make 10 glasses of lemonade, which
did dinosaurs really have brains in their tails?
what is dry lightning?
How do you multiply 5/12 times 2/9?
An object that is farther from a converging lens than its focal point always has an image that is _____.invertedvirtualthe same in sizesmaller in size
For which system of equations is (2, 2) a solution? A.–3x + 3y = 0x + 6y = 10B.–2x + 5y = –64x – 2y = 4C.5x – 2y = –63x – 4y = 2D.2x + 3y = 104x + 5y = 18
1/6 of a ship's crew are engineers, 1/4 are stewards and the rest are soldiers. if there are 48 crew members in all, how many sailors are on the board of the sh
Short Essay On Rainy Season In India
Argue your support for the North to include accurate details about causes and effects of the war and your reasons for fighting for the Union. Describe how the o
do two-headed snakes really exist?