arielbandy1832
arielbandy1832 arielbandy1832
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Julie buys 8.2 pounds of pears for $16.

About how much do they cost per pound?

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 22-01-2021

Answer:

0.51 per pound

Step-by-step explanation:

8.2/16 = 0.5125

about 0.51

The Kid Laroi

Answer Link

Otras preguntas

HURRY 65 b. A guitar string has a length of 0.90 m. When you pluck it, it plays a “C” that has a frequency of 256 Hz. How fast is the wave moving back and fort
A circle has a sector with area 27pie and central angle of 120
Take 9.5 gallons 6 1/3 poured out how much water is left in the tank
Read this passage from Sonnet 29 by Shakespeare. What is the speaker describing in this quatrain? Wishing me like to one more rich in hope, Featured like him, l
Platelets make up ____________ of formed elements with a concentration between 150,000 and 400,000 per cubic millimeter. The production of platelets is called _
Math problem- need help- anyone?? ​
what impact did Sinclair‘s book have on the era of progressive reform
A circle with circumference 20 has an arc with a 72 central angle. What is the length of the arc?
Help me with this as soon as possible plz help help help me plz asap
Find an explicit formula h(n). Please help fast