kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Planning meals in advance helps to control portions. Please select the best answer from the choices provided. a. True b. False
what is 10 inches divided into 12 equal sections? If you can include work please, Thanx!
PLEASE ANSWER ASAP! YOUR ANSWER MUST INCLUDE AN EXPLANATION IN ORDER TO RECEIVE 10 POINTS AND THE BRAINLIEST! THANKS!!!
The blades of a windmill turn on an axis that is 30 feet from the ground. The blades are 10 feet long and complete 2 rotations every minute. Write a sine model
Combination of two or more companies into a single firm
Which mutation would be most beneficial to an elephant and its descendents? A.a mutation of the hemoglobin allowing better oxygen-carrying capacity B.a mutation
What is the adaptation of cacti growing thrones? (The deer only eat throne less cacti)
What is the carbon cycle? How does carbon get into our atmosphere? How does it leave?
President Obama _____. A.called for the end of American combat operations in Iraq B.signed the American Recovery and Reinvestment Act into law C.created a l
In the tall women and her short husband what is the most likely reason the tailors wife decided to find mr. Short a new wife?