EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

Convert 975 kPa to mm Hg
How much electricity is required to treat and deliver the water used in America every year?
what is the result of friction
Which compound is an example of a binary ionic compound? Question 6 options: H2O H2SO4 MgF2 SF6
a skateboard company is putting together boards and wheels to make skateboards. the company has a box of 36 boards. they need 4 times as many wheels as boards.w
Collect like terms: [tex] x^{2} [/tex][tex] x^{2} +6x-2x-12[/tex]
In "Gumption," why does Charlie Oyster's father challenge the WPA men's decision to give Charlie a road work job instead of an office job? A. He insists tha
State why are parthenogenesis is considered a form of asexual reproduction.
Which quadratic equation has the roots 0 and 3
One push factor that increased immigration from Central America and the Caribbean to the United States was