LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Perform the following translations on the giving figures.
Which of the following produces an image that is not congruent to the pre-image? A. translation B. dilation C. rotation D. reflection
Under the market system, ______ coordinate the decisions made by households and businesses.
A table of data is given. x f(x) -2 128 -1 27 0 5 1 1 2 0.1 Which exponential model best represents the data?
Quick question, what rank will I be after 'Ambitious"?
Perform the following translations on the giving figures.
the cognitive approach to explaining and treating depression
Forms are composed of multiple, shifting planes. True or False
help anyone i need people with the correct answerrr
an object has the mass of 5.7kg what is the force of gravity acting on the object on earth