wrestler75 wrestler75
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for crackers?

Respuesta :

blazingblazed
blazingblazed blazingblazed
  • 25-10-2016
He payed 0.72 
First you take 2.88, then you multiply it by 1/4 or a simpler way would be to divide 2.88 by 4. The answer is $0.72
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016

$2.88/4=.72 cents for 1/4 pound of rice crackers.

Answer Link

Otras preguntas

The formula for the carbonate ion is CO32−. Predict the formula for carbonic acid.
Please Help Thank You
Please help me with number 4 or explain how to figure it out. Thanks :)
An article's subject may influence _
if you Dna bases are cat ,what would the mRNA look like
20 POINTS!!!!! Which sentence provides telling details about a person's character? A. Dashun's hard work and determination to succeed helped him pass Mrs. Pina
Would government regulation or community agencies help reduce cad prevalence?
How many different groups of 3 movies can a person rent if there are 12 movies to choose from?
PLEASE HELP! OR ILL FAIL!
To volunteer for national service, US citizens can