Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 25-10-2016

Unit rate of 1st Can = 1.14/8 = $0.1425

Unit rate of 2nd Can = 1.75/12 = $0.145

1st Can is cheaper than 2nd one

Answer Link

Otras preguntas

How do you spell idea and it expired
true or false to join social network you create an avatar
In a rate law, the rate constant, k, depends on which condition
Which of the following religious groups strongly supported the abolition of slavery and founded the world's first anti-slavery society in 1775? a. Mormons b. Qu
What is two thirds of 66
How do you solve the equation -7/8k=21
it is less than 60 and greater than 55. if you add the digits, the su is 13.
Please Help, very Confused. Simplify 6 – 4x – 2 + x A. 3 - 4x B. 1 C. 4+x D. 4-3x
What is the value of 7 in: a. 3.7 b. 12.07 c. 200.711
could a photograph be considered a primary source. Why or why not