skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP!! List the following subsets of the real numbers in order from least inclusive to most inclusive.(1 point) natural numbers, whole numbers, rati
Please help 20 points to brainliest!!
Jamal recorded three values for measuring water in a graduated cylinder. The values were 25.85, 24.1, and 24.56. What was the TOTAL amount of water measured? *
If angle EFH(5x+1)’ angle HFG(62 degrees) and angle EFG (18x+11) find each measurement
A drug is administered at a rate of 13.5 cL/hour. What is this rate in µL/s?
please answer this question​
The three pillars of rhetorical appeals/strategies are: a. pathos, ethos, logos b. inductive reasoning; deductive reasoning; enthymemes c. fact; definition; qua
The Neolithic Revolution is known as
What’s half of 4,538
Rachel wants to use cottage cheese and yogurt to increase the amount of protein and calcium in her daily diet. An ounce of cottage cheese contains 3 grams of pr