perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Colen took a trip. She drove 350 miles in 7 hours and 30 minuets. what is her average speed to the nearest tenth of a mile per hour
an entrepreneur estimates that the total profit from his proposed company will be given p(x)=x^3-4x^2+3x-12. where p is I'm hundreds of dollars and x is the num
You kick a ball with a speed of 14 m/s at an angle of 51°. How far away does the ball land?
what is a tropical rainforest?
A kitten pushes a ball of yarn rolling toward it at 1.00 cm/s with its nose, displacing the ball of yarn 17.5 cm in the opposite direction in 2.00 s. What is th
Which of the following is not equivalent to the formula d = rt?
a hydrogen-filled balloon was ignited and 1.60g of hydrogen reacted with 12.8g of oxygen. how many grams of water vapor were formed? (assume that water vapor is
what is sugar art? could you help me?
Which physical state of matter exhibits the greatest change in volume with changes or temperature or pressure?
what are the main voice types in singing?