Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP!!! What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
_______ results in daughter cells that are genetically unique from each other and from the parent cell. Through this process, organisms that reproduce _____ t
Which statement best describes Eleanor of Aquitaine?A. She was a martyred saint who continued Patrick's work of converting Irish tribes to Christianity.B. She w
Enter an inequality that represents the phrase the sum of 1 and y is greater than or equal to 6.
Which of the following are examples of exponential decay? A: The population of a Florida is increasing by 43% every year. B: The pesticide DDT has a half-life o
Why did kings clash with parliament in the early 1600s?
What is 2/3 of 5/6? And how do you figure it out?
PLZ HELP ME ASAP algebra 2 word problem
What point of view is used in "an episode of war" by stephen crane? third person, because an objective narrator outside the events tells the story. third person
What are the intercepts of y = 4x − 2?