cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

how many times greater is the value of the number 7 in 37000 than the value of the number 7 in 3,700?
what is the theory of scandinavian expedtions into eastern oklahoma
Giving brainliest!!!! According to the bar charts below, approximately how many males were in the study?
Use the points A(2, 3) and B(2, -3). Describe segment AB and find its length.
How does scout's role as narrator affect the reader's understanding of the story?
whst evidence did mary leakey use to understand how early humans taught and felt
What activities do we know priests carried out in Aztec culture? (5 points) Spiritual guidance for prisoners Blood-letting and human sacrifice Ceremo
A runner starts at point A runs around a 1 mile track and finishes the run back at point A. Which of the following statement is true
a triangle has a perimeter of 10x+2 . two sides have lengths of 5x and 2x+9 what is the length of the 3rd side
Throughout the story sometimes grandma and grandpa are capitalized and sometimes are not capitallized. How come?