FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct difference. 5d 2 + 4d - 3 less 3d 2 - 2d + 4 2d2 + 2d + 1 2d2 + 6d - 7 2d2 + 6d + 7 -2d2 - 6d + 1
Is a country bigger than a state
Lara tossed a fair coin 3 times. What is the probability of getting heads in the first two trials? 1 over 8 2 over 8 3 over 8 4 over 8
Polygon ABCDE rotates 45° clockwise about point F to produce polygon FGHIJ as shown. What is mBCD?
What element do all living things have in common
what should be the first step in the writing process
The youth shows General apathy towards human rights violations how can you as a young person prevent human rights violations from taking place under your watch?
The long march of China was led by
The United States offers foreign aid MOSTLY to a. improve the image of the United States abroad. b. support struggling democracies and countries that are crit
What was life like for the Jews in Greek-ruled lands?