shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

what are lipids used for in the human body? name two ways they’re used.
Question 1 El primer programa se ocupará de organizar Question 2 El segundo programa es para . Question 3 Explicarán a los empresarios los peligros de en nuestr
The words “my eyes” uses what sound device?
Suppose there is a 20% chance that revenue will exceed expectations, a 10% chance that costs will be lower than expected, and a 25% chance that the number of de
Are 3x and 4y like terms
name the dictator who encouraged foreign investment in mexico
the question is below
Who was the Italian poet who perfected the sonnet? John Donne Francesco Petrarch Philip Sydney Thomas Wyatt
Rewrite the expression using each base only once. 5-13•55•25
Write a system of equations in x and y describing the situation. Do not solve the system. Keiko has a total of $ 5600 comma$5600, which she has invested in two