jadagaming7 jadagaming7
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Brianna can buy 14 pencils for $1.50 at the school store. At that rate, about how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 22-12-2020

Answer:

we conclude that the cost of 100 pencils = $11

Step-by-step explanation:

Brianna can buy 14 pencils for $1.50 at the school store.

so

unit rate =  $1.50 /  14 pencils

              = 0.11 USD per pencil

Thus,

The cost of 1 pencil =  $0.11

The cost of 100 pencils = $0.11 × 100

                                       = $11

Therefore, we conclude that the cost of 100 pencils = $11

Answer Link

Otras preguntas

Dan sold 150,000 candies at the fair. he sold 10 times more candy this year than last year. how many candies did Dan sell last year?
What is 9.27 as a fraction
what is the best estimate for the product of 289 and 7?
What is a irrational number between 5.2 and 5.5?
the Shanghai maglev train is one of the fastest trains in the world traveling about 2144 miles and 8 hours how many miles does it travel in an hour
Select the postulate that is illustrated for the real numbers. 5•1=5
A computer network is best described as two or more computers that are
Relationships in nature are described by what
What percent of 84 is 9?
A large wet area where trees grow may be called a swamp it is also called a