jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT a characteristic of the cell membrane? Is made of a lipid trilayer Protects and supports the cell Regulates the movement of materi
Describe Red Bull’s target audience
Leora had some money in her wallet. She spent $18.62 buying groceries and had $43.55 left. How much money did she have in her wallet before she bought the groce
What is the pH in a 1.5 M solution of hydrofluoric acid?
how can i get my permit faster ?
How many miles are equivalent to 800 meters? Round answer to the nearest hundredth. 0 0.50 miles 1.29 miles 2.62 miles 4.97 miles
“All integers are rational numbers” is it true or false?
Read the two excerpts about Jorge del Pino from Dreaming in Cuban. Excerpt 1: My grandfather came running and said, “Celia, let the girl go. She belongs with Lo
EASY GEOMETRY**IDENTIFY THE angle shown​
The accompanying data are lengths (inches) of bears. Find the percentile corresponding to 65.5 in.