isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

What literary device is present in the line, “To older generations, we are slaves to this blue light"
Which sentence below has a misplaced modifier
solve pls brainliest
What term is designed to give the employee the freedom and opportunities to push the boundaries of their job description and to think about new and better ways
what was one of the tools of modern humans in the americas?
Water has higher specific heat than aluminum. This is all what you should know to answer following questions. An aluminum rod of mass 1 kg at temperature of 80^
True or False: There are only about 10 chemicals that they put into cigarettes.
The length of one of the sides of a triangle is equal to 1m, the measurement of adjacent angles are 30º and 45º. What are the lengths of the other sides of this
The ____________are a rich agricultural area with topsoil that extends from southern Canada down through the middle of the United States.​
coin is to round as door is to _