Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

log2/3 9/4=x+3 ????????????????
Can you write an expression for the number of miles george travels in h hours, George drives 45 mi/h?
log3/5 25/9=x-2 ? algebra 2
Which of the below statements is not true about Arlington National Cemetery?a) It's the only cemetery in the country with veterans from all U.S. wars.b) The lan
can someone please help with this page
When 0.2mol of calcium reacts with 880g of water 2.24L of hydrogen gas form at STP How would the amount of hydrogen produced change if the volume of water was d
Memorial Day honours American losses douring which war?
What European island nation is located at 20 degrees W and 63 degrees N?
how did hitler become chancellor?
when does Katniss ask herself a tough question