Seudónimo Seudónimo
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

which is a unit rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in two bags
C. $8 for three boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days ​

Respuesta :

ninjasavage2 ninjasavage2
  • 25-11-2020
15 miles per gallon.
Answer Link
ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 25-11-2020
Choice A because every other option has to do with multiple things.
Answer Link

Otras preguntas

Estimate to the nearest dollar, the total cost: 23.45+3.98+16.66+12.08
what is the definition of the word PER​
Bill played golf last weekend and had the following scores for 9 holes +3,+4,-2,+1,+1,-2,-1,0 what was his final score
If x is divided by 5 the remainder is 4. If why is divided by 5 the remainder is 1. What is the remainder when x+y is divided by 5
Pls help and explain
Can I get some clarity on this, my mind completely spaced
barbed wire impacted what?
Latte dropped from 3.12$ to 2.39$ what’s the percentage of the change
Susan walked 273 m due east and then turned around and walked 581 m due west. The entire trip took her exactly 55 minutes. What was her average velocity due wes
PART A: Which of the following best describes a central idea of the passage? A Once someone was accused of witchcraft, there was no way out; anyone who confesse