genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

Which leader of the Hebrew people gave them the Ten Commandments? a. Isaac b. Moses c. Miriam d. Noah
Write a caption to describe how this butterfly's long mouth part helps it to survive
Glycolysis takes place within the _____ of the cell.
Can someone help me with these 2 last homework questions Thanks
what are the names of Mexico's two major peninsulas
How did helping the Taliban defeat Russia during the Afghanistan War help the Taliban in their efforts to resist United Nations forces todat?
Mrs burnham is maligno modeling clay for her Class she Needs 2/3 cup of warm éster for each batch. Mrs burnham has a 1 cup measure that has no other markings.
use place value to find the product of 60 x 4 =
when reading the food label, the serving size determines the basis for the foods nutrient content
In "A Jury of Her Peers" Mrs. Hale says, "What a pretty box! I'll warrant that was something she had a long time again-when she was a girl" when she finds the b