Zionharunight101
Zionharunight101 Zionharunight101
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of cat food cost ​$18.75. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

aliyah8018
aliyah8018 aliyah8018
  • 24-11-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

5 bags = $18.75

To find the amount for three bags, we need to find the price for each bag.

Divide 18.75 by 5.

18.75/5 = 3.75

So each bag is 3.75, and since we need to know the price for 3 bags, we need to multiply 3.75 by 3, which is 11.25.

Answer Link

Otras preguntas

Is a point a solution
is my answer correct?
Fat stored in the body is used as a source of energy when not enough energy is available from food. this process involves:​ a. ​using fatty acids that are avail
what is neutral shipping in the war
What is the electrical charge of a calcium ion that has lost an electron?
At a hockey game, a vender sold a combined total of 168 sodas and hot dogs. the number of sodas sold was three times the number of hot dogs sold. Find the numbe
Piaget theorized there are four times when equilibration, inadequate schemes are reorganized or replaced with more advanced and mature schemes, occurs during de
write the standard form of the equation of the line through the given point with given slope
You want to build supports at each end of a table in the shape of a triangle. What type of triangle would you use to act as the supports: acute,right or obtuse?
What is the exact value of the expressions the square root of 180 - the square root of 125 + the square root of 5? Simplify if possible.