alexandramarinjohnso alexandramarinjohnso
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 dozen bagels for $48. Based on this price, what is the cost for one bagel

Respuesta :

rosstara16
rosstara16 rosstara16
  • 23-11-2020

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen

5*12=60

48/60=.8

So, the answer is 80cents

Answer Link
hoytj1164 hoytj1164
  • 23-11-2020

Answer:

$.80 or 80 cents

Step-by-step explanation:

This is very simple, a dozen is 12 bagels, 12 multiplied by 5 is 60. Next, you'd simply divide, 48 divided by 60. You're answer would be $.80. Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

If a genetic mistake (i.e., a mutation) occurred during replication, and the new DNA strand has the sequence CAG, what amino acid would result?A. ValineB. Argin
the kinds of work people do can affect the dialect they speak true false
How is the water in a lake different in the summer than it is during the fall?
?!?!!! Please helpppppoooppppoo
Fill-in the blank with the correct form of the verb: Jeanne ______ à Paris. habites habitant habiter habite
The Giver Novel: Describe the society that Jonas lives in. How is it different from our society? How is it governed, and in what ways is harmony maintained? Ho
Ten times the sum of half a number and 6 is 8
does there need to be another comma? They are all looking forward to learning about care of horses, basic equipment to use and specific riding techniques.
Which sentence fully illustrates that polygon ABCD is congruent to polygon PQRS?
Simplify the rational expression. State any excluded values.