gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

Describe in your own words, why a balloon, after it has been rubbed on a sweater, floats back towards the sweater when released. Your answer must contain elect
please help- ive provided an image btw
PLSS HELP ME WITH THIS! 20 POINTSS!
Why is Washington called the Father of our Country? A) Many of his children became statesmen. B) He was the major author of the Declaration of Independence and
Which sentence uses the proper APA style for an in-text citation without an attributive phrase? O Young people were most likely to be injured while talking on t
* Question 1: Design alarm system as shown below. The alarm turns on when one of the following conditions happened: A. Motion IR sensor & window sensor acti
rewrite! Write an new and equivalent equation that is easier to solve
I need help with this question
Suvam fixed the price of a watch as Rs. 1200 and he sold it allowing a discoiunt of 15% and made a profit of Rs. 120. What was the cost price of the watch? Find
Kelly used the vertical line test to determine whether or not the curve that she had been given is a function. After conducting the vertical line test, Kelly de