celienmatta celienmatta
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 pear is 2 cents more than the cost of 1 apple.
Find the value of a and the value of p

Respuesta :

kithu13
kithu13 kithu13
  • 23-11-2020

If the value of apple = x

The value of pear = x + 2 cents

Answer Link

Otras preguntas

Stan's favorite cereal provides 20% of the Vitamin A and 30% of the Vitamin C he needs daily. How many servings of this cereal must he consume before he gets th
Find the period of the function y=3/2 tan(1/3^x) A) π/3 B) π/6 C) 3 π D) π
what do planets that are "too hot" or "too cold" lack?
1 A community group is painting classrooms. One 20 litre can of costs R1 699,00. It is then reduced by 6%. Determine the new cost of a 20 litre can​
LAST ATTEMPT IM MARKING AS BRAINLIEST!! (Draw a dilation of the figure using the given scale factor )
Complete the equation of the line through (2, 1) and (5, -8). Use exact numbers.​
What is the distance from point D to point C?A.1 unit B.2 unitsC.3 unitsD.4 units​
Does technology always follow the science, yes or no and explain the reason your choice
A package weighs P pounds P being a whole number. to ship this package by express costs one dollar and sixty five cents for the first five pounds and twelve cen
A car drives at a speed of 500 miles per hour. It takes the car "r" hours to reach its destination. Enter an equation that can be used to find the number of hou