edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 songs on I-Tunes for $ 2.58, or 3 songs for $ 3.87. Write an equation to show the relationship between the number of songs, s, and the total cost, c.

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 21-11-2020

Answer:

for the first pack, 1 Itune song would be 1.29 and for the other pack, for one Itune song would be 1.29 also, the relationship between these problem is that they are the same price for 1 song. The total cost for 1 is $1.29 hope this helps, have a great day! ツ

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is so important for dentists to check what kind of heart disease the patients have before treatment, and why some patients who have heart disease require to
A triangle has two sides of length 19 and 15. What is the largest possible whole-number length for the third side?
hello people ~Identify the gas that is generally produced when coal is burnt in the presence of a lot of air.A. Carbon monoxideB. Sulphur dioxideC. Nitrogen dio
the median value for this data set is​
how much fabric will he need to create the tent
Joseph was given a large box of 54 chocolates for his birthday. if he eats exactly 5 chocolates each day, how many chocolates would joseph have remaining 8 days
If someone has two bottles (12 fl. oz. each) of 7.7% beer AND 3 fl. oz. of vodka, how many standard drinks has that person consumed? Select the most accurate an
what are the applications of measurement?​
hello people ~Which one of the following is a thermosetting plastic?A. PETB. AcrylicC. MelamineD. Polylactide​
Please help cannot figure out how to get the answers