thereobtainable thereobtainable
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place is the better buy?​

Respuesta :

xX27ninja72Xx
xX27ninja72Xx xX27ninja72Xx
  • 21-11-2020

Answer:

The village market

Step-by-step explanation:

Price per can at the village market

= 2.30÷5

= $0.46

Price per can at Best Food

=5.10÷10

= $0.51

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 21-11-2020

Answer:

Village market

Step-by-step explanation:

Find the unit rate at village market and Best food and compare.

Village market:

Rate per can  = 2.30 ÷ 5

                      = $ 0.46

Best food:

Rate per can = 5.10 ÷ 10

                     = 0.51

0.46 < 0.51

Buying can from village market is best buy as that is less priced

Answer Link

Otras preguntas

What happens to glucose once the plant had made it
Analysis of an ecg can reveal A. Damage to the coronary vessels B. The sequence of the valvs opening and closing C. The volume of blood passing through the hear
If T is the gene for tall plants, and t is the gene for short plants, what is the genotype for a short plant? A) TT B) Tt C) tt D) t
I’d appreciate the help, thank you.
ON QUIZ PLEASE HELP Shaila wants to add new tabs to her PowerPoint. She selects New Tab and renames it. She then starts adding the terms Bring Forward and Bring
3x+4y=8 slope intercept form
HELPPP ASAPP PLEASEEEE
What is the value of r of the geometric series
Please help ASAP 50 points!!!
In the early and mid 1800s how did the economies of the northern and southern states compare